Bateria ciągle rozładowana?

W dzisiejszych realiach telefon zdecydowanie nie jest już fanaberią. Jest nie tylko przydatny. W pracy i codzienności wielu osób to po prostu urządzenie niezbędne do sprawnego funkcjonowania. Niestety – aktywne korzystanie wiąże się również z wyższą eksploatacją baterii.

Wśród wielu popularnych awarii, to właśnie ciągle rozładowująca się bateria jest jednym z najpoważniejszych problemów. Wynika to przede wszystkim z tego, że naprawa telefonu z takim problemem często jest niemożliwa – a bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest zakup nowej baterii.

Kiedy możemy zacząć się martwić o baterię w telefonie? Jak rozróżnić spadek spowodowany intensywną eksploatacją od problemu z baterią? Pierwszym punktem odniesienia powinno być porównanie do działania baterii w przeszłości. Jeżeli zawsze pozwalała na korzystanie z telefonu przez cały dzień, a w ostatnich dniach poziom naładowania spada do np. 50% już po kilku godzinach – możemy uznać to za niepokojący sygnał.

Co możesz z tym zrobić? Po pierwsze – zwróć uwagę na to, jak ładujesz akumulator

W odróżnieniu od telefonów, z których korzystaliśmy jeszcze kilka lat temu – nowoczesne smartfony nie potrzebują ani wykorzystania 100% baterii (do pełnego rozładowania), ani też nie jest konieczne ładowanie ich do 100%. Tego pierwszego (pełnego rozładowania baterii) należy jednak unikać. Wielu ekspertów zaleca utrzymywanie poziomu naładowania baterii w przedziale od 30% do 90%.

Na liście złych praktyk znajdziemy również pozostawianie podłączonego do ładowania telefonu na całą noc. Problemem jest tu nadmierne wydzielanie ciepła. Oczywiście smartfony po naładowaniu baterii do 100% odcinają napięcie – jednak po krótkiej przerwie i spadku o kilka procent (spowodowanego dostępem do sieci, działaniem aplikacji) – następuje ponowne “doładowanie”.

Warto zwrócić też uwagę na wykorzystywanie ładowarek wyprodukowanych przez producenta telefonu (najczęściej są dołączone do zestawu). Podobnie jest w przypadku powerbanków (które mogą być przydatne do utrzymywania poziomu naładowania baterii w zalecanym przedziale). Korzystanie z niesprawdzonych produktów o niskiej jakości wiąże się z ryzykiem uszkodzenia akumulatora.