Zastosowanie drukarek 3D

Zastosowanie drukarek przestrzennych zależne jest głównie od możliwości sprzętu oraz metody wytwarzania i użytych materiałów. Metody, w których materiał jest zawieszony w proszku pozwala na drukowanie znacznie bardziej skomplikowanych elementów. Uniemożliwia to jednak tworzenie przedmiotów o zamkniętej przestrzeni. Inny efekt uzyskamy gdy materiał nanoszony jest stopniowo.
Przemysłowe drukarki trójwymiarowe mogą korzystać z niemal każdego rodzaju materiału. Są to zarówno gumy, żywice, metale a także tworzywa sztuczne takie jak ABS, PLA, PVA i nylon. W drukarkach domowych stosuje się wcześniej wspomniane tworzywa sztuczne, zapewniają niski koszt oraz są mniej wymagające w użyciu.
Drukarki 3D wykorzystuje się głównie do tworzenia małych elementów z tworzyw sztucznych, które mogą być częściami do zabawek, produktów elektronicznych itp. Technologia ta idealnie nadaje się do tworzenia prototypów przedmiotów, jest to łatwiejsza i bardziej opłacalna opcja niż wykonywanie formy odlewniczej. Często formy te wykonuje się właśnie za pomocą drukarek przestrzennych. Zastosowanie znajdziemy także w architekturze – możemy wydrukować makietę domu lub innego wybranego budynku. Druk 3D okazuje się też odgrywać coraz większą rolę w medycynie. Na obecną chwilę drukuje i stosuję się przeróżne protezy oraz inne elementy. Doskonała precyzja pozwala na wykonanie dopasowanej części dla każdego pacjenta. Posiadając drukarkę w domu możemy wydrukować elementy wystroju wnętrza, użytkowe przedmioty i wszystko co przyjdzie nam do głowy. Do ciekawszych pomysłów z Internetu zaliczają się : gitara, jedzenie, rower, replika Tutenchamona oraz działający pistolet. Wszystko ogranicza się do materiałów, sposoby wytwarzania i naszej wyobraźni.