[:pl]Jaki wybrać antywirus na Windowsa?[:]

[:pl]Virus detected, Internet security concept. Computer laptop, office background. 3d illustration[:]

[:pl]Odpowiednia ochrona danych zgromadzonych na komputerze to podstawa. Jaki więc antywirus jest najlepszy dla Windowsa? Co wziąć pod uwagę?

 

Codzienne surfowanie po internecie, standardowe odbieranie maili lub szukanie informacji potrzebnych do pracy – w każdej chwili możesz być narażony na niechciane oprogramowanie. Są to popularnie zwane wirusy. Będąc podłączonym do internetu, chcąc nie chcąc możemy się na nie natknąć w najmniej spodziewanym momencie. Konsekwencje zawsze nie są miłe dla użytkownika. Mogą skutkować wyciekiem danych osobowych, blokadą dostępu, a nawet niszczeniem systemu operacyjnego. W prosty sposób można tego uniknąć – w tym pomoże dobry antywirus.

 

Windows jest bardzo popularnym systemem operacyjnym, dlatego do wyboru możesz mieć ogromną ilość antywirusów. Jak wybrać najlepszy? Jakie cechy warto przeanalizować, zanim dokona się ostatecznego wyboru?

 

Płacić, czy nie?

 

Najwięcej pytań w zakresie oprogramowania antywirusowego zawsze dotyczy darmowych wersji. Prawdą jest, że wiele z nich jest polecanych. Mówi się również, że swoją skutecznością niewiele odbiegają od płatnych odpowiedników. Dlatego przed wyborem warto dokładnie przemyśleć, jaki stopień ochrony naszego Windowsa jest odpowiedni. Czy jesteśmy gotowi podjąć ryzyko, jakie niesie za sobą mimo wszystko niższy poziom bezpieczeństwa?

 

Skuteczność wykrywania wirusów

 

Ten element jest niezwykle ważny. To prawda, że szkodliwe oprogramowanie powinno być wykrywane w 100 procent przez każdy antywirus. Windows byłby wtedy całkowicie wolny od wszelkich zagrożeń. Niestety nie zawsze tak jest. Dlatego też, zanim wybierzesz konkretny program, musisz upewnić się o jego skuteczności. W jaki sposób to zrobić? Pomocą w tym będą specjalne testy, które przeprowadzają gruntowne analizy pod względem wydajności antywirusów i oferowanej przez nich ochrony. Takie zestawienia łatwo znaleźć w internecie.

 

Sprawdź niezależne testy

 

Wiele firm wykonuje rankingi najpopularniejszych antywirusów opartych właśnie o wyniki testów. W ten sposób możesz samemu zobaczyć, jakie oprogramowanie jest najwyżej oceniane. Specjaliści często biorą pod uwagę nie tylko wykrywanie wirusów, ale też łatwość obsługi i wydajność. W każdym takim zestawieniu najwyższe noty otrzymuje między innymi oprogramowanie producenta Kaspersky (zobacz na: https://www.kaspersky.pl/antivirus). Poza gwarancją pełnej ochrony udostępnia również możliwość objęcia ochroną większej ilości komputerów w atrakcyjnych cenach oraz dodatkowe pakiety zabezpieczeń (np. ochronę transakcji online, kontrolę rodzicielską lub szyfrowanie danych)

 [:]