O przewozie substancji niebezpiecznych

[:pl]Logistics business. Huge cranes and ships anchored at harbor. International commercial port, city of Rotterdam background, sunny summer day[:]

Transport to dochodowa dziedzina gospodarki – nie da się ukryć. W jednym kraju czegoś brakuje, w innym jest tego nadmiar. Dotyczy to żywności, mebli i wielu innych rzeczy. Postanowiłem jednak nadal się rozwijać i uzyskać wszystkie niezbędne klasyfikacje, aby rozpocząć transport ADR. Nie było prosto, szczególnie gdy moim pierwszym zadaniem po przyjęciu zlecenia okazało się przygotowanie karty charakterystyki. Niby nic trudnego, a jednak.

Co to karta charakterystyki?

Otrzymałem specjalną broszurkę dotyczącą produktu, który musieliśmy przewieźć kilkaset kilometrów dalej i przekroczyć granicę Polski. Oczywiście zleceniodawca zapomniał wspomnieć, że karta jest niedokładnie wypełniona. Zależało mi na solidności, więc zainteresowałem się aspektem prawnym. Okazuje się, że karta charakterystyki jest bezwzględnie potrzebna. Nie prosiłem więc klienta, bo zależało mi na czasie i postanowiłem uzupełnić ją sam, co nie należy do rzeczy najprostszych. Co gorsza, okazało się, że cała musi być także przetłumaczona w innym języku przez tłumacza przysięgłego, czego nie byłem w stanie dokonać. W karcie należy umieścić wszystkie niezbędne informacje dotyczące przewożonego produktu. Nazwa, zagrożenia, środki ochrony przy wydostaniu się do otoczenia, sposobów postępowania, prawidłowego przechowywania itd. Jest tego naprawdę sporo i miałem szczerą ochotę odpuścić. REACH stało się dla mnie czarną magią, ale do czasu.

Jak sobie poradziłem?

Szukając niezbędnych informacji do wypełnienia karty, natrafiłem na FRC, czyli firmę, która od lat zajmuje się tworzeniem kart dla wszystkich produktów z uwzględnieniem teraźniejszych norm i ustaw. Jestem ambitny i postanowiłem spróbować choć ten jeden raz i zaufać komuś innemu. Ryzyko się opłaciło. Jakie było moje zdziwienie, że istnieją jeszcze tak kontaktowe i skrupulatne firmy, które dociągają wszystko na ostatni guzik. A do tego w tak szybkim czasie. Oczywiście nie da się ukryć, że moje pierwsze zlecenie ADR okazało się sukcesem, a to wszystko dzięki doradztwu, jakie uzyskałem w FRC. Minęło już kilka ładnych miesięcy i nadal korzystam z usług, które dają mi gwarancję na pełnoprawny i bezpieczny transport.