[:pl]Stal stopowa do pracy na gorąco – WLV, 1.2365, 32CrMoV12-28[:]

[:pl]Stal narzędziowa charakteryzuje się znakomitymi właściwościami, które sprawdzają się w różnorodnych sektorach przemysłu. Trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio dobrać rodzaj stali pod kątem parametrów adekwatnych do zastosowania. Wśród gatunków stali narzędziowych możemy wymienić: stal na formy, stal nożową, stal stopową do pracy na zimno i stopową do pracy na gorąco. Dziś skupimy się i powiemy nieco więcej na temat tej ostatniej odmiany.

Stal stopowa do pracy na gorąco – właściwości

Stal WLV, 1.2365, 32CrMoV12-28 z uwagi na przeznaczenie, charakteryzuje się przede wszystkim dużą odpornością na działanie wysokiej temperatury, dochodzącej nawet do +600 °C. Jest wykorzystywana do produkcji narzędzi, które obrabiają materiał nagrzany do wysokiej temperatury, co pozwala zmniejszyć ich opór na odkształcenia. Jest to możliwe, dzięki zastosowaniu wanadu i molibdenu, jako domieszki stopowej. Skład stopu oraz jego przeznaczenie można rozszyfrować za pomocą oznaczenia WLV, gdzie litera W oznacza stal do pracy na gorąco, natomiast kolejne litery, dodatki stopowe – L Molibden i V Wanad. Jednak ze względu na skład chemiczny, ten rodzaj stali należy do materiałów o ograniczonej spawalności. Jej łączenie z innymi rodzajami stali jest możliwa, jednak trudna i stosowana w wyjątkowych sytuacjach. Co więcej, stal WLV, 1.2365, 32CrMoV12-28 nie jest odporna na działanie agresywnych środowisk korozyjnych – źle zabezpieczona rdzewieje, szczególnie w trakcie transportu i składowania, dlatego wszystkie narzędzia wykonane z tej stali, powinny być odpowiednio zabezpieczone przed korozją.

Stal stopowa do pracy na gorąco – zastosowanie

Stal narzędziowa do pracy na gorąco WLV, 1.2365, 32CrMoV12-28 wykorzystywana jest głównie do produkcji matryc do pras, wkładek matrycowych, form odlewniczych do metali kolorowych, różnych narzędzi oraz stempli stosowanych do wyciskania i tłoczenia. Zwykle dostępna jest w formie prętów walcowanych i kutych, płaskowników oraz odkuwek.[:]