Zanim kupisz nowego laptopa, sprawdź możliwości naprawy

Od wielu lat, komputery są niezbędnym narzędziem pracy, wykorzystywanym w niemal każdej branży. Dostęp do coraz lepszych technologii oraz rozwój sieci bezprzewodowej, sprawiły, że zdecydowanie większą rolę zaczęły odgrywać komputery przenośne i pracownicy chętnie korzystają z ich licznych udogodnień oraz szerokich możliwości, jak choćby dowolność w wyborze miejsca pracy. Producenci laptopów, wyraźnie oddzielają linię swoich produktów, na te do użytku domowego i biznesowego. Modele z linii biznesowej charakteryzują się większą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia, które mogą powstać na skutek upadku czy zalania. Wbrew pozorom, praca przy komputerze nie jest wcale łatwa, a sprzęt, z którego korzysta pracownik, musi sprawnie działać przez minimum 8 godzin, 5 dni w tygodniu, dlatego ważne jest, aby laptop biurowy był wydajny i trwały. Jednak, bez względu na to, jaki sprzęt wybierzemy, usterki się zdarzają, a dla firmy, każdy taki wypadek może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Nie każda usterka musi oznaczać zakup nowego laptopa

Warto przed podjęciem decyzji dotyczącej zakupu nowego sprzętu, sprawdzić czy usterka, która wystąpiła jest możliwa do naprawy, bowiem często okazuje się, że przyczyna awarii jest całkiem błaha i możliwa do usunięcia za niewielkie pieniądze. Najczęstsze usterki laptopów są związane z:

  • błędnie działającym systemem operacyjnym,
  • uszkodzeniem dysku twardego lub karty graficznej,
  • uszkodzeniem matrycy,
  • uszkodzeniem obudowy lub zawiasów,
  • uszkodzeniem gniazda zasilania lub kabla zasilającego,
  • uszkodzenia układu chłodzącego,
  • problemami z działaniem sieci bezprzewodowej.

W przypadku większości usterek, naprawa jest możliwa, a jeśli sprzęt jest jeszcze objęty gwarancją, problemy zostaną zlikwidowane bez dodatkowych opłat. Jednak zdecydowana większość uszkodzeń występuje po zakończeniu okresu gwarancyjnego, dlatego w takim przypadku, należy wybrać się do sprawdzonego serwisu laptopów (https://www.ratujlaptopa.pl/), który w krótkim czasie dokona niezbędnych napraw. Warto także, zabezpieczyć firmowe komputery przed kolejnymi awariami, poprzez dokonywanie systematycznych przeglądów, które zagwarantują sprawną pracę sprzętu przez długie lata, ochronę przed utratą firmowych danych oraz duże oszczędności w budżecie firmy.