Kursy kryptowalut
W roku 2017 na rynku kryptowalut mogliśmy obserwować niebotyczne szczyty cenowe. Niektóre wzrosty sięgały nawet kilkuset tysięcy procent. Ożywienie na tym polu było nie lada okazją do wygenerowania olbrzymich zarobków. Wiele osób skorzystało i dorobiło się mini fortun. W tym gorącym okresie każda praktycznie inwestycja dawała duży profit. Gigantyczna hossa szybko się skończyła, a ceny wróciły do poziomów sprzed bańki spekulacyjnej. Aktualne kursy kryptowalut pozwalają przypuszczać, że najgorsze mamy za sobą. Prawie roczna recesja sprawia, że można powoli myśleć o ponownych zakupach.
Skąd wziął się fenomen bitcoina i innych kryptowalut? Jak to się zaczęło i na jakich zasadach działają aktywa kryptograficzne?
Bitcoin
Rynek walut kryptograficznych rozwinął się stosunkowo niedawno. W 2008 roku Satoshi Nakamoto stworzył bitcoina (BTC) – pierwszą i najlepiej rozpoznawalną kryptowalutę. Od tego momentu upłynęło 10 lat. Kurs BTC miał wzloty i upadki. Wielokrotnie też prognozowano zniknięcie bitcoina. Te proroctwa okazały się zupełnie nieprawdziwe. Przez dekadę pierwotna wizja wyewoluowała i stała się podwaliną dla nowo powstałej branży w sektorze IT.
Nawet po pęknięciu wspomnianej bańki spekulacyjnej kurs bitcoina utrzymuje się na poziomie kilkunastu tysięcy złotych za 1 monetę. Długoletnim inwestorom zapewniło to stopę zwrotu nieosiągalną na innych rynkach. Istnieją różne metody pozwalające zarabiać bitcoiny. Bazowa ilość posiadanych sztuk BTC jest istotna, bowiem przekłada się na zyski powodowane wzrostem kursu w stosunku do tradycyjnych walut.
Bitcoin to cyfrowy środek płatniczy umożliwiający przeprowadzanie transakcji bezpośrednich. Każda transakcja jest sprawdzana, a następnie zatwierdzana. Po zatwierdzeniu staje się elementem ogólnego rejestru, czyli tzw. łańcucha bloków. Na bazie bitcoina powstały inne, bardziej zaawansowane systemy tego rodzaju.
Kryptowaluty
Istota mechanizmów rządzących kryptowalutami opiera się na braku centralnego organu, który zarządza płatnościami. Kursami kryptowalut sterują prawa popytu i podaży oraz spekulanci. W przypadku tradycyjnych środków płatniczych wszystkie transakcje przeprowadzane są przez banki komercyjne i pod ich nadzorem. Kursy natomiast korygowane są za pomocą mechanizmów wykorzystywanych przez banki centralne.
Wszystkie transakcje zachodzące wewnątrz sieci płatności zabezpieczane są za pomocą kryptografii. Stąd też pochodzi nazwa – kryptowaluty. Jest to zabezpieczenie matematyczne, o bardzo wysokiej skuteczności, minimalizujące możliwość oszustwa. Kryptowaluty nie mają żadnej fizycznej postaci. Istnieją wyłącznie w formie wirtualnych zapisów cyfrowych. Jest to cecha wspólna z tradycyjnymi pieniędzmi elektronicznymi, które w 90% istnieją jako zapisy na saldach rachunków bankowych, a nie w formie drukowanego banknotu.
Idea kryptowalut oparta jest na tym, aby stworzyć system płatności całkowicie niezależny od zewnętrznych organów, przede wszystkim banków. Głównymi przeszkodami w uruchomieniu tak działającej autonomii pozostawały problemy bezpieczeństwa i wiarygodności transakcji. Sposobem na ich rozwiązanie okazała się technologia blockchain umożliwiająca szyfrowany i chronologiczny zapis danych.
- Dom Inteligentny: Przyszłość Mieszkalnictwa - 26 stycznia 2024
- Jakie parametry sprawdzić przy wyborze laptopa? - 15 grudnia 2022
- Doświadcz bardziej wciągających połączeń wideo dzięki gamie zupełnie nowych urządzeń portalu - 10 grudnia 2021