Bitcoin – przyszłość bankowości

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin to cyfrowy token który może być przesyłany w formie elektronicznej od użytkownika do użytkownika po całym świecie.

Bitcoin to także nazwa sieci płatności internetowej gdzie przesyła się cyfrowe tokeny. Różni się to od tradycyjnych sieci takich jak Visa czy  MasterCard, ponieważ nie stoi za tym żadna firma ani osoba. Działa to na zasadzie sieci komputerowych mających na celu śledzenie transakcji, podobnie jak zdecentralizowana sieć komputerowa dzięki której działa Internet.

Dzięki temu, że sieć nie jest własnością żadnej firmy, dane użytkowników nie są nigdzie gromadzone i pozostają oni anonimowi. Sieć została zaprojektowana w taki sposób by stworzyć system płatności i krypto walutę która nie jest pod kontrolą żadnej wielkiej firmy ani rządu.

Wartość bitcoinów

Wartość bitcoina zależy od jego popularności, użyteczności i trudności wydobycia. Im większa jest społeczność i im więcej ludzi go używa, tym większa jego wartość.  Na chwile obecną cena bitcoina to ponad 2000 $. Bitcoina nie można dodrukować, jest odporny na inflację a jego wartość jest niezależna od banków i rządu. Porównywany jest często do złota, jest rzadki, ciężki do wydobycia i ograniczony.

Zalety Bitcoina

  • Błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na świecie
  • Małe prowizje bądź ich całkowity brak
  • Brak pośredników. Przelew trafia bezpośrednio do odbiorcy.
  • Brak możliwości cofnięcia transakcji. Jeżeli ktoś kupi od Ciebie towar masz pewność, że dokona zwrotu tak jak w przypadku innych e-płatności.
  • Nie ma możliwości podrobienia krypto waluty.
  • Bezpieczeństwo. Przy zachowaniu niezbędnych środów bezpieczeństwa i szyfrowaniu portfela poziom ryzyka utraty monet jest marginalny.

Inwestorzy technologii wierzą w to, że Bitcoin stanie się globalna walutą i siecią finansową przyszłości.