Jak przyspieszyć laptopa?

Jeżeli Twój laptop ma już swoje lata i nie chodzi już tak szybko jak kiedyś, ale nie chcesz się z nim rozstawać, jest na to rozwiązanie. Takiego laptopa możemy sami próbować przyspieszyć. Do samodzielnych czynności mogących poprawić działanie laptopa możemy zaliczyć min. :

Odkurzanie

Niektórzy ludzie nie zdają sobie sprawy jak ważne jest sprzątanie laptopa lub komputera z kurzu. Duże ilości kurzu pogarszają przepływ powietrza i chłodzenie co może prowadzić do przegrzewania się sprzętu. Wystarczy nam puszka sprężonego powietrza by wydmuchać cały kurz, nawet z najbardziej zaniedbanych maszyn. Pamiętajmy o tym by robić to ostrożnie by nie uszkodzić żadnego podzespołu.

Sprzątanie dysku

Dysk należy regularnie defragmentować, do tego warto raz na jakiś czas przeprowadzić solidne porządki do których zaliczamy usunięcie wszystkich niepotrzebnych plików i programów z których nie korzystamy. Niektóre programy zajmują nie tylko pamięć dyskową ale także pamięć podręczną, uruchamiając się w tle często bez naszej wiedzy. Do takich programów należą te zainstalowane z góry od producenta. Nie wszystkie programy które zalecił nam producent są nam potrzebne, większość z nich to tzw. Bloatware. Dla pewności powinniśmy przeprowadzić także pełne skanowanie antywirusowe. Możliwe, że nasz komputer spowolnił właśnie przez działanie oprogramowania typu malware, czyli wirusów. Jeżeli te wszystkie czynności nie przyniosą rezultatu, dysk należy sformatować lub wymienić na nowy.

Wymiana podzespołów

Jest to bardziej kosztowna opcja, lecz może ona przynieść najbardziej widoczne efekty. Musimy jednak najpierw sprawdzić ceny podzespołów na rynku, a także ocenić czy warto inwestować w naszego laptopa. Czasami wymiana kilku podzespołów do bardzo leciwego sprzętu może zrównać się lub nawet przewyższyć jego wartość. Co warto wymienić? Na pewno warto wymienić stary dysk HDD na nowy SSD, jeżeli jest tylko taka możliwość. Nowe dyski są o wiele szybsze, dzięki temu nasz system operacyjny będzie włączał się szybciej, kopiowanie i ładowanie plików potrwa krócej. Doda on świeżego powiewu dla naszego sprzętu. Warto także przemyśleć o zwiększeniu pamięci RAM. Dzięki temu więcej danych może być zapisane w pamięci podręcznej co oznacza np. możliwość pracowania na wielu otwartych kartach w przeglądarce (przeglądarka Google Chrome potrafi pobierać ogromne pokłady pamięci) lub pracowanie w kilku programach na raz bez „zawieszania się”.

Optymalizacja systemu operacyjnego

Najpopularniejszymi systemami operacyjnymi są te od firmy Microsoft więc na nich się skupimy. Nie ważne czy jest to Windows Vista, 7, 8 czy 10, na pewno znajdziecie masę niepotrzebnych opcji które można wyłączyć. W przypadku Windows’a 7 możemy na przykład wyłączyć interfejs Aero, wygląda on ładnie lecz w przypadku komputerów z mniejszą mocą obliczeniową, jest on spowalniaczem. W Windows Vista możemy wyłączyć wszystkie gadżety na pulpicie takie jak kalendarz, galeria zdjęć, prognoza pogody czy zegarek. Niestety dla lepszych osiągów często musimy poświęcić walory wizualne.
Jeżeli te czynności przerastają Wasze możliwości, lub po prostu chcecie mieć pewność, że wszystko jest zrobione prawidłowo, bez obawy o uszkodzenie podzespołów czy systemu, możecie zanieść sprzęt do serwisu laptopów Warszawa gdzie Waszym laptopem zajmą się profesjonaliści.

 

Artykuł sponsorowany