Vantablack jest najczarniejszym materiałem znanym nauce. Stworzony w 2014 roku przez naukowców z Surrey NanoSystems, został najbardziej czarnym materiałem świata – absorbuje on 99.96 procent światła widocznego ludzkim okiem, ale także podczerwieni i ultrafioletu. Materiał ten nie jest farbą, pigmentem ani tkaniną, lecz specjalną powłoką zaprojektowaną by osiągnąć jak najmniejsze odbicie światła.
Od początku badań, naukowcy zwiększyli moc pochłaniania światła do tego stopnia że żaden spektrometr nie był w stanie zmierzyć ile światła pochłania. W 2016 roku Vantablack został ukazany szerszej widowni na YouTube.
Nowa wersja Vantablack (znana jako Vantablack S-VIS) dostępna jest w spreju i blokuje 99.8 procent światła – wystarczająco by trójwymiarowy obiekt wyglądał jak płaski.
„Jeżeli zobaczysz Vantablack S-VIS na płaskiej powierzchni, bez żadnego czarnego materiału w pobliżu, wygląda on jak czarny aksamit, jeżeli zobaczysz go na trójwymiarowym obiekcie takim jak zgnieciona folia, pokryta powierzchnia wygląda jak dwuwymiarowy obiekt, dopiero gdy go obrócisz uświadomisz sobie jego wymiarowość” mówi Ben Jensen z Surrey NanoSystems.
Vantablack osiąga tak znakomite wyniki dzięki milionom węglowych nanorurek. Każda nanorurka ma około 20 nanometrów średnicy (jest to 3,500 razy mniej od ludzkiego włosa) i od 14 do 50 mikronów długości. Co oznacza, że na jeden centymetr kwadratowy potrzeba 1 miliarda nanorurek.
Według naukowców, możliwości Vantablack przyczyniłyby się do wzrostu wydajności kamer i czujników podczerwonych, przynieść korzyści narzędziom medycznym oraz znaleźć zastosowanie w luksusowych produktach.
Vantablack było użyte na europejskiej mikrosatelicie jako powłoka na urządzeniu obliczającym położenie gwiazd.
Chociaż Vantablack nie jest komercjalnie dostępne, Surrey nanoSystems licencjonuje produkt i realizuje wiele nowych aplikacji zaczynając od nauki a kończąc na sztuce. Uniwersytety, muzea i podobne instytucje mogą aplikować o próbkę vantablack.
Photo by surreynanosystems.com
- Dom Inteligentny: Przyszłość Mieszkalnictwa - 26 stycznia 2024
- Jakie parametry sprawdzić przy wyborze laptopa? - 15 grudnia 2022
- Doświadcz bardziej wciągających połączeń wideo dzięki gamie zupełnie nowych urządzeń portalu - 10 grudnia 2021